ReferatWorld.ru

Умовні рефлекси

Урок з біології

“Умовні рефлекси”

УРОК ІЗ ТЕМИ «УМОВНІ РЕФЛЕКСИ»

Мета уроку.

Освітня : сформувати в учнів поняття про умовні рефлекси як набутий механізм регуляції поведінки; ознайомити з умовами і механізмом утворення умовних рефлексів. Розкрити роль І.П.Павлова у дослідженні умовних рефлексів. Установити подібність і відмінність між безумов­ними і умовними рефлексами.

Розвивальна : розвивати далі розумові здібності учнів, чуттєве сприймання, активність, спосте­режливість, увагу, самостійність.

Виховна : сприяти виробленню корисних зви­чок у дітей.

Учні повинні знати : що таке умовний рефлекс, механізм його утворення, що таке тимчасовий зв'язок і як він утворюється.

Учні повинні вміти : порівнювати безумовний і умовний рефлекси, характеризувати механізм утворення умовних рефлексів, малювати схему рефлекторної дуги умовного рефлексу.

Обладнання: таблиці «Головний мозок», «Утворення і зовнішнє гальмування умовних рефлексів», діафільм «Головний мозок, його функції», дидактичний матеріал, підручник, епідіаскоп.

ХІД УРОКУ

І етап. Актуалізація чуттєвого досвіду і опорних знань учнів

Завдання 1. Який рефлекс називається безумовним? Наведіть приклади, використайте таблицю.

Завдання 2. Намалюйте схему рефлекторної дуги безумовного слиновидільного рефлексу. Назвіть основні n ланки. Покажіть стрілкою шлях передачі нервових імпульсів.

Завдання 3. Розгляньте фрагмент діафільму «Будова і функції головного мозку. Його ос­новні відділи та їх функції». Покажіть відділи головного мозку, з якими пов'язане утворення безумовного слиновидільного рефлексу.

Схема 1

БЕЗУМОВНІ РЕФЛЕКСИ

Завдання 4. Оберіть правильну відповідь:

1. Види нейронів: а) чутливі; б) рухові; в) вставні.

2. Функції нейронів:

а) сприймають подразнення і передають імпульси від органів чуття до ЦНС;

б) здійснюють зв'язок між чутливими і ру­ховими нейронами;

в) передають імпульси від ЦНС до робочих органів.

3. Місце розміщення нейронів:

а) тіла та їх відростки зібрані в ЦНС;

б) тіла нейронів розміщені у вузлах, що ле­жать на шляху до ЦНС;

в) тіла нейронів розміщені в спинному мозку, а їх довгі відростки — за його межами.

Завдання 5. Визначте за алгоритмом харак­терні ознаки безумовного рефлексу (схема І).

Завдання 6. Біологічний диктант.

Визначте серед названих рефлексів харчові або захисні.

1. Кашель.

2. Ковтання.

3. Соковиділення на подразнення рецепторів в порожнині рота.

4. Цуценя обнюхує незнайомий предмет.

5. Людина оглядає нову квартиру.

6. Кліпання повік.

7. Чухання.

Робота з термінами . Дидактична гра «Ромашка».

На «пелюстках» із картону написано терміни («пелюстки» кріпляться на магнітній дошці).

Один учень дає означення поняття, інший — зриває «пелюстку» з відповідним терміном.

Правильність відповіді перевіряється за до­помогою сигнальних карток, якими голосують решта учнів: зелена картка — правильна відповідь; червона картка — неправильна відповідь.

Учні під керівництвом учителя роблять такі висновки.

1. Нервова система утворена нервовою ткани­ною, вона здатна відтворювати подразнення і про­водити збудження.

2. В основі нервової діяльності лежать реф­лекси.

II етап. Мотивація навчальної діяльності

Учитель звертає увагу учнів на те, що

безумовні рефлекси не можуть щоразу забезпе­чувати пристосування до змінених умов життя, тому постає запитання: яким чином людина при­стосовується до змінених умов життя? Повідомляються тема і мета уроку.

III е т ап. Засвоєння нових знань

Розглядаються такі питання.

1. Що таке умовні рефлекси, їхнє біологічне

значення (термінологічна робота, записи в зошиті, бесіда).

2. Порівняльна характеристика безумовних і умовних рефлексів (бесіда на основі складеної таб­лиці з використанням підручника).

3. Умови утворення умовних рефлексів (роз­повідь з елементами бесіди, заповнення схеми).

4. Механізм утворення умовних рефлексів (розповідь з елементами бесіди, робота з підруч­ником).

З'ясовуючи перше питання, учитель пояснює етимологію і семантику терміну «умовний реф­лекс».

Учні записують у зошитах означення понят­тя.

Далі звертається увага учнів на те, що понят­тя умовного рефлексу значно ширше, і для його розкриття треба порівняти безумовні й умовні рефлекси.

Пропонується виконати завдання .

Із наведеного переліку ознак виберіть ті, що характерні для умовних та безумовних рефлексів. Заповніть таблицю. Для відповіді користуйтеся підручником.

Ознаки: природжені, індивідуальні, набуті, спадкові, видові, утворюються протягом життя організму; рефлекторні дуги замикаються у стов­буровій частині головного та у спинному мозку, стійкі, нестійкі рефлекторні дуги замика

Внимание, отключите Adblock

Вы посетили наш сайт со включенным блокировщиком рекламы!
Ссылка для скачивания станет доступной сразу после отключения Adblock!

Скачать
Рефераты по астрономии Урок з біології “Умовні рефлекси” УРОК ІЗ ТЕМИ «УМОВНІ РЕФЛЕКСИ» Мета уроку. Освітня : сформувати в учнів поняття про умовні
Оценок: 1005 (Средняя 5 из 5)

Одними из наиболее популярных услуг на рынке IT-технологий являются создание и продвижение лендингов. Они способны положительно влиять на деятельность любого бизнес-проекта в интернете. Судя по многочисленным отзывам, заказавшие создание лендингов люди ни разу не пожалели о потраченных деньгах. Они вложили в будущее, которое неразрывно связано с интернетом. Всё больше и больше предпринимателей обращаются к услугам разных агентств, веб-студий, чтобы заказать создание лендинга у профессионалов.

© 2017 - 2022 ReferatWorld.ru